Co produkuje przemysł ciężki?

Przemysł
Co produkuje przemysł ciężki?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hasło “przemysł ciężki” przywodzi na myśl ogromne fabryki z wielkim parkiem maszynowym, hałas, masę robotów i masę ludzi, ale trudno określić co konkretnie się tam produkuje. Fabryki z zakresu przemysłu ciężkiego oraz ich okolice owiane są tajemnicą, ponieważ przez wzgląd na swoją specyfikę, do ich wnętrza mogą dostać się tylko nieliczni. Dziś  postaramy się przybliżyć szczegóły produkcji w przemyśle ciężkim. 

Przemysł ciężki – co to takiego?  

To pojęcie słyszał chyba każdy, ale co ono tak właściwie oznacza? Otóż definicja mówi, że jest to jeden z trzech sektorów gospodarki i obejmuje eksploatację zasobów naturalnych oraz przetwarzanie ich na produkty i energię. To nadal dość zawiłe wytłumaczenie, w prostszych słowach można ująć to tak: przemysł ciężki zajmuje się przetwarzaniem tego, co daje natura, w bardziej użyteczne dla człowieka produkty końcowe. Jest to jednak proces fabryczny, przez co na przykład rolnictwa nie można zaliczyć do tego działu. 

Przemysł ciężki pełni w gospodarce trzy podstawowe funkcje: ekonomiczną, społeczną oraz przestrzenną. Pierwsza funkcja jest zwana również produkcyjną, przemysł ciężki przyczynia się do rozwoju ekonomii państwa, ponieważ współtworzy PKB, wspiera rozwój innych sektorów gospodarki i przyspiesza rozwój technologiczny, 

Z kolei funkcja społeczna w przemyśle to kształtowanie struktury wykształcenia oraz struktury zawodowej wśród ludności czy tworzenie nowych miejsc pracy. 

Rola przemysłu ciężkiego dla przestrzeni ogranicza się do przekształcania środowiska, na przykład zmian ukształtowania terenu, zanieczyszczania wód i atmosfery oraz zmianie sposobu zarządzania i gospodarowania danym terenem. Wszystkie te funkcje sprawiają, że przemysł ciężki jest bardzo dużą częścią ogólnego rozwoju gospodarki państwa.

Co produkuje się w zakresie przemysłu ciężkiego?   

Przemysł ciężki obejmuje bardzo wiele różnych działów, między innymi przemysł budowlany, chemiczny, mineralny, metalurgiczny, elektromaszynowy, zbrojeniowy oraz paliwowo-energetyczny.

Tak jak zaznaczono w definicji, w tym sektorze chodzi o przetwarzanie surowców naturalnych, tak więc wszystko to, co podchodzi od Ziemi i może być przetworzone w produkt, trafi do odpowiedniej fabryki. Producent nitów czy jakikolwiek inna fabryka zajmująca się przewórstwem metalu zalicza się do branży przemysłu ciężkiego. Również fabryki materiałów budowlanych, maszyn i robotów, a nawet samochodów, mogą być włączone do tego działu przemysłu. 

Produkcja w zakresie przemysłu ciężkiego wymaga znacznie większych kwalifikacji niż praca w zwykłej fabryce, ponieważ wiąże się ona z pracą przy ciężkich materiałach oraz wysokich temperaturach. W związku z tym jest to zajęcie dużo bardziej niebezpieczne w porównaniu z pracą w innych sektorach przemysłu i przetwórstwa. By zatrudnić się w takiej fabryce konieczne jest odpowiednie wykształcenie oraz przeszkolenie.

Zdj. główne: michael schaffler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Automatyczne centralne smarowanie – jakie ma zalety?
Automatyczne centralne smarowanie – jakie ma zalety?
Automatyczne centralne smarowanie (ACS) to zaawansowany system, który zapewnia niezawodne i efektywne smarowanie maszyn i urządzeń w różnych branżach.
Jak wybrać idealną letnią czapkę dla twojego dziecka: poradnik dla rodziców
Jak wybrać idealną letnią czapkę dla twojego dziecka: poradnik dla rodziców
Poradnik dla rodziców jak wybrać czapkę dla dziecka na lato. Znajdź ochronę przed słońcem i styl dla swojego malucha.
Czy przemysł wpływa na nasz codzienny styl życia?
Czy przemysł wpływa na nasz codzienny styl życia?
Artykuł analizujący wpływ przemysłu na codzienne nawyki i styl życia. Czy technologia, motoryzacja czy moda przemysłowa kształtują naszą codzienność?
Ostatnie wpisy