Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Rozładowany akumulator samochodowy to zmora wielu kierowców w trakcie sezonu zimowego. Wszystkie statystyki pokazują, że najwięcej wezwań pomocy drogowej w trakcie zimy dotyczy problemów, których źródłem jest rozładowany akumulator. Może warto go wymienić przed zimą na nowy, aby uniknąć problemów?
Akumulator samochodowy podlega procesom samorozładowania, które znacząco przyspieszają w niskich temperaturach. Akumulator zaczyna rozładowywać się znacznie szybciej niż zwykle w temperaturze kilku stopni powyżej zera. A jeśli temperatura dochodzi do zera lub spada poniżej zera, proces samorozładowania znacząco przyspiesza. W bardzo niskich temperaturach może nawet dojść do zamarznięcia elektrolitu we wnętrzu akumulatora.
Trzeba też pamiętać o tym, że samorozładowanie to nie jedyny powód utraty energii z akumulatora po wyłączeniu silnika. Kiedy silnik w samochodzie nie pracuje, akumulator jest jedynym źródłem zasilania dla instalacji elektrycznej auta. Akumulator zapewnia zasilanie dla pamięci sterowników, pamięci komputera samochodowego, alarmu, centralnego zamka, a także ewentualnie innych elementów wyposażenia auta (np. lokalizatora GPS, jeśli jest zainstalowany).
Akumulator musi zapewnić odpowiednią ilość energii do uruchomienia jednostki napędowej albo do startu elektroniki w samochodach zelektryfikowanych. Jeśli tego nie zrobi – kierowca nie uruchomi auta.
W trakcie każdej zimy ta sytuacja się powtarza. Kierowca idzie po mroźnej nocy do auta. Chce uruchomić swój pojazd. Jednak nic z tego. Akumulator jest za słaby, żeby mógł uruchomić silnik w dieslu albo aucie z silnikiem benzynowym. Czasami sytuacja jest gorsza. Bo akumulator rozładuje się na tyle, że nie wystarcza w nim prądu do otwarcia drzwi za pomocą centralnego zamka. Niestety, głębokie rozładowanie to koniec technicznego życia akumulatora samochodowego.
Warto pamiętać, że akumulatory rozruchowe stosuje się też w autach z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. Służą do startu elektroniki.
Jeśli w aucie jest stary, słaby akumulator, to jego pojemność znacząco spada. Oznacza to, że nawet przy pełnym naładowaniu nie jest w stanie zaoferować nawet połowy początkowej pojemności (czyli np. 45Ah). A przecież naładowanie akumulatora do pełna też zajmuje sporo czasu. Trzeba przejechać sporo kilometrów, żeby alternator mógł naładować akumulator do pełna.
Jeśli w aucie jest starszy akumulator, który ma mniejszą pojemność, a do tego na dworze jest mróz – zbliżają się kłopoty. Jeśli dodatkowo kierowca jeździ tylko na krótkich trasach – nie ma możliwości naładowania akumulatora przez alternator.
Dlatego warto zainwestować przed zimą w nowy akumulator. A poza tym warto stosować się do zasad, które pozwolą wykorzystywać go przez bardzo długi czas.
Jeśli szukasz nowego akumulatora do swojego auta, odwiedź moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Głównej 76, prowadzony przez firmę PHU Aspol. Znajdziesz tu szeroki wybór dobrych akumulatorów w bardzo atrakcyjnych cenach. Nasi sprzedawcy pomogą Ci dobrać idealny akumulator do Twojego auta.
Kupując nowy akumulator, musisz wziąć pod uwagę jego pojemność, wielkość, wartość prądu rozruchowego, rozmieszczenie biegunów i technologię wykonania (AGM, EFB, Ca-Ca i inne). Sprzedawcy w sklepie PHU Aspol pomogą Ci wybrać idealne urządzenie w bardzo dobrej cenie.
PHU Aspol to także ceniony mechanik w Tomaszowie Mazowieckim. Jeśli zatem kupisz akumulator w naszej firmie, nasi mechanicy mogą zainstalować akumulator w Twoim aucie. Pamiętaj, że w autach Premium i z systemem zarządzania energią, samodzielna wymiana akumulatora nie jest możliwa.
W odpowiednich warunkach akumulator może służyć bezawaryjnie 5 lub nawet 7 lat. Ale musisz o niego dbać. Jeśli jeździsz na krótkich trasach, doładowuj akumulator do pełna za pomocą ładowarki mikroprocesorowej albo prostownika. Chroń akumulator przed głębokim rozładowaniem. Czyść jego obudowę. Zamocuj go tak, żeby nie był narażony na drgania. Kiedy zbliża się mróz, naładuj akumulator do pełna, albo wyjmij go z auta na noc, jeśli to możliwe.
Zdjęcie: materiał Partnera.