Handel podróbkami w UE kwitnie

Handel
Handel podróbkami w UE kwitnie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawie 7% towarów importowanych Unii Europejskiej to podróbki. Niestety, ten proceder jest też bardzo powszechny w Polsce.

Urząd UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeprowadzili badania „Obywatele europejscy a własność intelektualna”. Wyniki nie są optymistyczne, wartość podróbek sprowadzonych do krajów Unii Europejskich to około 121 mld €.

Produkcja podróbek na taką skalę to nie jest coś, co robią amatorzy w garażach, tylko to jest zawodowa robota. Wiemy, że Chiny odpowiadają za mniej więcej 80 proc. handlu tymi produktami, ale produkcja ma miejsce też w innych krajach, również bliższych geograficznie Europie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Nathan Wajsman.

W Polsce co dziesiąty konsument został wprowadzony w błąd przy zakupie podrabianych produktów. Nabywanie takich towarów może być niebezpieczne. Mogą one zawierać niebezpieczne substancje chemiczne, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Proceder nabywania podróbek jest też szkodliwy dla gospodarki.

Mniejsze firmy nie mają środków finansowych na to, żeby monitorować rynek i badać, czy ich prawa własności intelektualnej są naruszane. W konsekwencji ponoszą straty w przychodach ze sprzedaży, bo konsumenci nabyli podróbkę, a nie towar oryginalny. Co więcej, podejrzewamy, że rzeczywisty odsetek poszkodowanych firm jest wyższy, właśnie z uwagi na to, że jedna trzecia firm w ogóle nie obserwuje rynku i nie ma wiedzy o ewentualnych naruszeniach – mówi Nathan Wajsman.

Źródło: newseria.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poprawiny – jak wybrać sukienkę, uwzględniając zabawę dzień po weselu?
Poprawiny – jak wybrać sukienkę, uwzględniając zabawę dzień po weselu?
Odkryj, jak wybrać stylizację na poprawiny, aby zrobić wrażenie na gościach. Poznaj modowe triki, dzięki którym poczujesz się wyjątkowo.
Czym jest cięcie laserowe plexi i jakie są jego zalety?
Czym jest cięcie laserowe plexi i jakie są jego zalety?
Plexi, czyli polimetakrylan metylu, to tworzywo sztuczne, które zyskuje coraz większą popularność w wielu branżach, takich jak reklama, architektura czy sztuka. Jest to materiał, który można łatwo przeciąć, ale cięcie tradycyjnymi metodami, takimi jak piła tarczowa czy nożyczki, może prowadzić do niedokładnych i nieestetycznych krawędzi.
Jak wybrać idealne buty na każdą okazję – poradnik dla całej rodziny
Jak wybrać idealne buty na każdą okazję – poradnik dla całej rodziny
Odkryj kluczowe zasady dobierania butów do różnorodnych okazji. Dowiedz się, jak wybrać styl, kolor i rozmiar idealnie dobranych butów dla każdego członka rodziny.
Ostatnie wpisy